Veronika se vracela domů od návštěvy bratra. Na tramvajové zastávce jí začal vulgárně nadávat opilý muž. Veronika jej požádala, ať toho nechá, ale marně. Muž se přibližoval a agresivními posunky naznačoval, že si ji podá. Cítila, jak ji svírá bezmoc a strach a očima hledala, kam se schovat. Nadávky a křik se však stupňovaly, čtyři okolo postávající lidé jen přihlíželi. Instinktivně přeběhla přes cestu, muž se však vydal za ní. Veronika byla vyděšená. Dala se do klusu a mířila směrem k čerpací stanici. Když jej konečně ztratila z dohledu, zavolala kamarádce s prosbou, ať pro ni přijede. Cítila, jak se celá třese. Veronika prožila trauma.
Pár dní poté cítí, jak jí pocit strachu a nejistoty dále ovládá, jak se nyní bojí i o své dvě děti, když mají jet někam samy městkou hromadnou dopravou. Ozývá se mi, protože takto nechce dále žít.
S pomocí EFT nejprve uvolňujeme z podvědomí pocity bezmoci, které jsou stále silné – na 9 bodech z 10. V „přepisu“ situace si pak představuje, že nastupuje do první tramvaje, která přijede na protější zastávku, dívá se, jak se dveře zavírají a opilý muž zůstává na místě. Jede sice jiným směrem, ale to jí nevadí, cítí, že je v bezpečí a že může kdykoliv zase přestoupit.
Představit si jiný průběh situace ve stavu alfa, který dokáže EFT terapie navodit, pomáhá mozku opustit zacyklený stav ohrožení a znovu zažít pocit bezpečí.
Veronika ode mne dostává návod, jak se svou psychikou dále pracovat, pokud by se obavy o sebe či blízké stále objevovaly. Po několika dnech mi hlásí, že nutkavé obavy odezněly a cítí se dobře.
Bohužel, i takové situace se mohou stát a právě útěk bývá často tou nejbezpečnější variantou. Před dopady traumatu ale bohužel neutečeme. Trauma vyžaduje zastavení a opečování. Proto mám-li prostor a čas, přijímám i akutní případy na opečování duše – protože vím, že některé situace prostě nemohou čekat.